A germánium és a turmalin
A germánium szürkésfehér félfém. A 14. csoportba tartozó elemekhez képest, mint például az ón, ólom ritkábban és kevésbé hozzáférhető formában fordul elő. A germánium ércek ritkák a természetben. Az ásványai közül legtöbbször a réz-vas-szulfid tartalmú germanit található meg, ebben 8% germánium található, de még nem bányásszák. Sokkal több germánium van azonban a cinkércekben, ezek kohómaradéka néhány tized százalék germániumot tartalmaz. A világ termelése mintegy 8 millió tonna/év. Ipari felhasználása: félvezetők, tranzisztorok, diódák, ötvözetek.
A germánium fontos mikroelem, több folyamatban is részt vesz az emberi szervezetben, hiánya hatással van a gyomor-béltraktus működésére. Erősíti az immunrendszert, támogatja az interferonok (vírusok szaporodását gátló, fehérje-összetételű enzimszerű anyag, védő fehérjék) képzését a szervezetben, melyek gátolják a vírusok elszaporodását, javítja az oxigénellátást a sejtek szintjén, csökkenti a fáradtságot, növeli a vitalitást, biocid hatású (gombásodás-, vírus-, baktériumellenes), daganatellenes hatású, fékezi a rosszindulatú képződmények kifejlődését, megakadályozza a sejtosztódás és áttétek megjelenését, véd a radioaktív sugárzással szemben. A germánium jelen van olyan természetes élelmiszerekben, mint a fokhagyma, ginszeng, gombafélék.
A germániumot a gyógyászat területén elsősorban Japánban alkalmazzák, az alábbi, egészségre kifejtett pozitív hatásait mutatták ki:
– Immunrendszer-erősítés: fokozza az interferon-termelést, aktiválja a makrofágokat, a természetes ölősejteket, ennek a vírusfertőzések, a daganatos megbetegedések és az ízületi gyulladások kezelése területén számos pozitív eredményt tulajdonítanak.
– Antimutagén hatás: eddig ismeretlen hatásmechanizmussal véd a kémiai anyagok és a radioaktív sugárzás mutagén (mutációt, áttételesen rákot okozó) hatásával szemben.
– Fájdalomcsillapítás: részben a morfin receptorok ingerlése, részben a morfinszerű molekulák lebontásának gátlása révén fejtheti ki.
– Antioxidáns hatás: általánosságban az egészségmegőrzés szempontjából fontos kiemelkedő antioxidáns tulajdonsága, mely a keringési rendszer és a központi idegrendszer optimális működéséhez járul hozzá.
– Hangulatjavító: ismert, hogy fokozza a szerotonin termelődését, így kedélyjavító hatással is bír.
Mágneses ékszereinknél azért is fontos a germánium, mert elősegítheti a többi betét működését.
Turmalin
A turmalincsoport (boroszilikátok) féldrágakövek trigonális/hexagonális kristályrendszerben alakulnak ki, oszlopos prizmás kristályai gyakran sávozottak hosszirányban. Az oszlopok keresztmetszete háromszögű vagy körkörösen színváltó (kokárdás) lehet. Sugaras halmazokban, ritkábban tömegesen fordulnak elő a csoport tagjai. Kristályai néha több centiméter méretűek, elnyúlt oszlopokban, oszlopcsoportokban.
A turmalin megnevezése a szingaléz toramolli szóból ered, melynek jelentése “valami kicsi a földből”[1].
[1] Forrás: Gentner-Hohenberger: Gyógyító kristályok kislexikona, Bioenergetic Kiadó, Budapest, 2017
Különleges piezoelektromos tulajdonsággal bír: A kristály melegítéskor, majd lehűtéskor, valamint nyomás hatására, illetve dörzsölésre elektromos töltést kap, így magához vonzza a porrészecskéket, hajat, vagy papírt.
Szín szerint különböző típusokat különböztetünk meg: Fekete, vörös, barna, kék, zöld, többszínű (elbait) turmalin.
A Turmalin az egyik legerősebb gyógyító ásványunk. Valószínűleg már az ókorban ismerték őseink, viszont sokszínűsége miatt, csak a 17. század körül tudták megkülönbözteti véglegesen más ásványoktól. Hatásairól nagyon sok szakirodalmi, kristálygyógyászati adat van, általában színek szerint eltérő tulajdonságokat hordozhat, ám vannak olyanok, melyek mindegyik típusára érvényesek.
A turmalin testi hatása:
Méregtelenítő, élénkíti az immunrendszert, segít erősíteni a szervezetet sejtszinten. A szívcsakrára és a vérnyomásra van erőteljes hatása. Az agyi, idegrendszeri funkciókat szabályozza, így álmatlanság, depresszió, neurózis, illetve idegi eredetű fájdalmak és gyulladások ellen használják. Erős földelő ásvány, megtisztítja a csakrákat és egy hatékony védőburkot hozz létre viselője számára. Jótékony hatással van a gerincoszlopra.
A turmalin lelki hatása:
Elsődlegesen az önbeteljesedés köve. Kitisztulnak a gondolatok, a régen halogatott dolgokra megerősödik bennünk az elszántság, könnyebben tudunk meghozni fontos döntéseket. Segít megfejteni az álmainkat, bejáratot biztosít a belső Énhez, hozzásegít az önmegvalósításhoz. Enyhíti a félelmet, növeli az önbizalmat, egyensúlyba hozza a jobb és a bal agyfélteket, ezáltal jótékonyan hat a paranoiára, és a diszlexiára is. Kiegyensúlyozza a jin- és jang energiáit, megszünteti a feszültséget.
A holisztikus gyógyászat ( az a gyógyítási mód, melynél figyelembe veszik a beteg értelmi, érzelmi, fizikai és szociális állapotát is, vagyis a teljes embert kezelik) a turmalint tartja a gyógyító ásványok királyának!
Alkalmazása: Viseljük ékszerként, vagy tegyük a megfelelő testrészre.
A turmalin típusai[1]:
[1] Forrás: Gentner-Hohenberger: Gyógyító kristályok kislexikona, Bioenergetic Kiadó, Budapest, 2017
– Fekete turmalin (sörl): Erősíti a mozgásszervi izmokat, serkenti a vérellátást és az anyagcserét. Segít a koncentrációs és memóriazavarokon. Az 1. és a 6. csakra köve. Az egyiptomiak és a görögök a kitartás és a bizalom kövének tartották. A sámánok arra használták, hogy általa kapcsolatba kerüljenek az istenekkel.
– Barna turmalin (drávit): Segít a bőrbetegségeken, enyhíti az ízületi gyulladásokat, segíti a nemi szervek működését. Erősíti a családi összetartozás érzését, illetve a közösségi érzést. Növeli a segítőkészséget. Megszilárdítja a barátságot és a szerelmet. Az 1. és a 2. csakra köve.
– Kék turmalin (indigolit): Enyhíti a nyak merevségét, serkenti a kiválasztást. Növeli az önállóságot, segíti az érvényesülést. Az üzletemberek kövének tartják. Az 5. és a 6. csakra köve.
– Vörös turmalin (rubellit): Javítja a vérellátást, vértisztító hatású, méregteleníti a májat és serkenti az immunrendszer működését. Erővel és energiával tölt fel. A 4. csakra köve.
– Görögdinnye turmalin: Segít a kimerültségen és a fogínygyulladáson. Jó a melankólia ellen, segít, ha elégedetlenek vagyunk magukkal. Elmélyíti a barátságokat és az igaz szerelmet. A 2. és a 4. csakra köve. Már az ókorban is ismerték a turmalin mágnesességét és ezért varázserejűként tisztelték ezt a követ.
A zöld turmalin (verdelit):
A verdelit a szívet erősíti, és méregtelenítően hat, serkenti a kiválasztást, segít hasmenés és székrekedés esetén egyaránt. Türelmessé és nyitottá tesz, fokozza az embertársaink iránti érdeklődést. Segít a döntések meghozatalában, erősíti az idegrendszer és megnyugtatja a szervezetet. A párnánk alá helyezve biztosítja a pihentető, mély alvást. Gyorsítja a zsíranyagcserét, ezért kiválóan alkalmazhatják a fogyókúrázni vágyók. Hiperaktív gyerekek számára is ajánlott. Elsősorban a szívcsakra köve. A zöld turmalin bizniszkő, az üzletemberek köveként tartják számon.
Turmalin betétet tartalmazó ékszereink legtöbb esetben zöld turmalinból készülnek.