Az emberiség történelmében az egyik legrégebben és leggyakrabban használt fém a réz. Eredetileg aes cyprium, vagyis ciprusi fém néven emlegették, amely azt jelenti: ciprusi fém, mivel fő lelőhelye Ciprus volt. Már az ókori Egyiptomban is készítettek rézből ékszereket. A rómaiak fáradtság ellen, valamint antibakteriális hatása miatt a fertőzött sebek kezelésére használták. A testfelülettel érintkező réz pozitív élettani hatásait (normalizálja a vérnyomást, erősíti a kapilláris-falakat, megakadályozza a só lerakódását) már jó ideje ismerjük, de hatásának teljes spektrumát csak az utóbbi évtizedekben kezdjük megérteni.
Szögezzük le az elején, hogy amikor rézről beszélünk, minden esetben a vörösrézre gondolunk, nem pedig a sárgarézre, amely cink és réz ötvözete.
A vörösréz, amely az átmenetifémek csoportjába tartozik, könnyen alakítható, kitűnően vezeti a hőt és az elektromos áramot, könnyen oxidálódik.
Az emberi szervezetben az oxidációs képessége adja a réz egyik legfontosabb szerepét, ugyanis részt vesz a szervezetre ható káros oxidációs folyamatok semlegesítésében. Mivel az oxidációs folyamatoknak szerepük van a rákos folyamatok elindításában és egyes szív-érrendszeri betegségek kialakulásában érdemes a rézre kellő figyelmet fordítani. Vérnyomás szabályozó hatása abban rejlik, hogy erősíti az erek falát és segít megőrizni rugalmasságukat.
Emellett a réz elősegíti a vörösvértestek és az oxigént a szövetekbe szállító vastartalmú hemoglobin képződését, valamint az ezek hiányának gyógyítására adagolt vas felszívódását. Mivel a vashiány is a fáradtság egyik oka lehet, így a réz hozzájárulhat a fáradtság leküzdéséhez.
A réz segíti a kalcium és a foszfor beépülését a csontokba, így fontos szerepe van a csontritkulás megelőzésében és a csontok egészségének fenntartásában. Valamint csökkenti a gyulladásokat, ezért különféle fájdalmak, reumatikus problémák enyhítésére is alkalmazzák.
Tulajdonképpen a réznek köszönhetjük a kötőszövetek szilárdságát vagy rugalmasságát, illetve feszességét, attól függően, hogy a csontokról, az izmokról vagy a bőrről van szó.
Immunrendszerünket többféle módon is támogatja a réz. Azáltal, hogy részt vesz az ATP körfolyamatban, növeli a sejtek energiaellátását. Valamint az egy vegyértékű réz képes szelektíven elpusztítani az emberi szervezetben élő káros baktériumokat és gombákat (pl.: Candida), mivel a réz egy jótékony vírus, baktérium, gombaölő. E különleges tulajdonsága abból adódik, hogy az alacsonyrendű szervezetekkel szemben már igen kis mennyiségben is mérgező hatású.
A réz árnyékolja az elektroszmogot. Jó hővezető képessége és infravörös reflexiója miatt kiegyenlítheti a test hőegyenetlenségeit. Hatására az izom is érgörcsök oldódnak, a blokkolt testrészekben fokozódik a vér- és nyirokkeringés.
Összefoglalva a réz pozitív élettani hatásai:
- gyulladásgátló, fájdalomcsillapító hatású
- enyhíti a reumatikus és ízületi fájdalmakat
- vírus-, baktérium- és gombaölő hatású
- erősíti az immunrendszert
- segít megelőzni a csontritkulást
- sérülés, műtét, csonttörés esetén elősegíti a regenerálódást
- normalizálja a vérnyomást és a koleszterinszintet
- nem engedi a vasat kiürülni a szervezetből
- erősíti a kapillárisokat, rugalmassá teszi az érfalakat
- segít a cukorbetegség kialakulásának megelőzésében
- taszítja az elektroszmogot
- nagyon jó hővezető, kiegyenlíti a test hőegyenetlenségeit
- oldja az izom és érgörcsöket, akár epilepszia vagy szülés utáni méhösszehúzódási fájdalmak esetén is természetes segítséget nyújt
Rézhiánnyal összefüggő betegségek:
- vérszegénység
- érrendszeri betegségek, ödéma, agyvérzés, szívinfarktus
- magas vérnyomás
- emelkedő koleszterinszint
- csontritkulás, törékeny csontok
- kisebesedett bőr
- reumás panaszok, ízületi gyulladás
- meddőség, terhességi toxikózis
- ingerlékenység, fáradékonyság, általános gyengeség
A réz élelmiszerekkel, illetve bőrön keresztül juthat a szervezetbe. Az emésztőrendszeren keresztül sajnos a bevitt rézmennyiség mindössze 30-35%-a szívódik fel. Ezzel szemben bőrön keresztül közel 100%-os a felszívódási arány. Ezért ajánlott réztárgyakkal érintkezni (pl. ajtókilincsek) vagy akár réztárgyakat hordani (ékszereket, pl. karkötőket), melyek közvetlen kapcsolatba kerülnek a bőrünkkel.
Sajnos a modernkor emberének életéből kiszorultak a réztárgyak, a bőrön keresztül történő rézfelszívódás manapság elhanyagolható. Ez az egyik oka annak, hogy napjainkban jelentősebb mértékben jelentkeznek a rézhiányra utaló népbetegségek.
Rézből készült ékszerek:
A réz a test víztartalmának hatására oldódik ki az ékszerekből és a bőrön át szívódik fel. Így a rézutánpótlás egyik legegyszerűbb módja a rézből készült karkötő viselete. A karkötőt érdemes minél huzamosabb ideig viselni (pl. egész nap, akár éjszaka is). Az ékszerből kiváló réz zöldes elszíneződést hagyhat a csuklón. Ez természetes folyamat, a réz felszívódásának a jele. A nap végén vagy akár közben is könnyen eltávolítható. Csuklónkat szappanos vagy citromos vízzel könnyen lemoshatjuk. Csuklóját rendszeresen tisztítsa, hogy a réz ne tömítse el a bőr pórusait, mivel az bőrgyulladáshoz vezethet.
Erősen klóros vagy sós vízben (pl.: uszoda, gyógyfürdő vagy tengervíz) ne hordja a karkötőt, mert csökkenti annak élettartamát!
A mágneses karkötőt ne viselje óra mellett, mert az óra elromolhat, illetve lemerülhetnek benne az elemek!
Mint minden réztárgy, a karkötő is oxidálódik, ezért érdemes rendszeres időközönként megtisztítani.
A karkötőt tanácsos két-három évente cserélni, mivel a benne lévő réz „kifárad”, hatékonysága csökken.
Karperecek:
A karperecek helyes felhelyezéséről:
Csúsztassa a karkötőt a csukló legkeskenyebb részéhez! Amennyiben szükséges, óvatosan tágítson a karkötő nyílásán! Vegye fel és csúsztassa oda, ahol viselni kívánja. Óvatosan nyomja a kezére, hogy felvegye csuklója formáját! Fontos, hogy a karkötőt akkor helyezte fel jól, ha annak két vége között 1-2 cm rés van és jól érintkezik a bőrfelülettel. Első alkalommal ne egyszerre hajlítsa a fémet, csak annyira, amennyire hagyja magát! Napközben többször ismételje meg a műveletet amennyiben szükséges. Hidegen, hirtelen vagy nagy erővel ne nyomja meg a karkötőt, mert az megsérülhet, a sérülésnél pedig később eltörhet. Mikor leveszi a karkötőt, forgassa a nyílást a csukló legkeskenyebb része felé, és itt vegye le csuklójáról!
A megfelelő méret kiválasztásáról részletesen a „Réz karperecek” kategóriában olvashat.